Opium: Легенда_ дозволена законом

24.01.2026 ⏰ 15:49
Рейтинг статьи 5 ★★★★★ голосов:27
👁 Данную статью прочитали 173
количество комментариев:

Моє знайомство з брендом Yves Saint Lauren почалося не з їхнього легендарного Opium, а з Libre та Black Opium. Але зараз мова не про них, сьогодні я вирішила більш детально покопирсатися саме в скандальному Opium. До недавна я його просто-напросто боялася. Я не скажу, що обожнюю користуватися ретро-парфумами, але, віддаючи шану усім щаблям розвитку парфумерії як виду мистецтва, все таки виокремлюю для себе особливий шарм парфумів з історією. Тим паче, що Opium заслужив, аби про нього говорили всі: і відомі особистості, і просто парфнатхненні чи парфзахоплені, як я.

Отож, почнімо. 1977 рік - це рік прем`єри Опіуму. /*Позаду багато подій в житті Іва Сен-Лорана (якщо я вірно провідмінювала його ім`я, філологи поправте) - він вже встиг попрацювати і очолити модний дім Крістіана Діора, брав участь у Алжирській війні, після нервового зриву демобілізувався, лікувався... Дізнавшись, що його місце очільника в Діорі вже зайняли, переніс чергову депресію і... І власне після цього заснував свій модний дім з однойменною назвою. */

Опіум не був першим ароматом Будинку Ів Сен-Лоран. І навіть не першим скандальним ароматом. За кілька років до нього, у 1971 році один за одним було випущено два парфуми - жіночий Rive Gauche та чоловічий Pour Homme. Обидва народилися під знаком зухвалості, але один з них спричинив скандал. Ів Сен-Лоран вирішив позувати оголеним для реклами свого аромату Pour Homme (фото можна подивитися на сайті музею Ів Сен-Лоран).

Маестро випустив Опіум до своєї колекції осінь/зима 1977 року, натхненний Сходом. Поєднання пачулі, мирри та ванілі було безпрецедентним. Він контролював увесь процес створення, від вибору складників до дизайну флакона, та прес-кіту (тобто медіа супроводу для реклами).

Зображення з сайту Музею Ів Сен-Лоран:

Opium: Легенда_ дозволена законом
Opium: Легенда_ дозволена законом
Opium: Легенда_ дозволена законом

Opium розробили парфумери Жан Амік (Jean Amic) і Жан-Луї Сьєзак (Jean-Louis Sieuzac) та Раймон Шалан (Raymond Chaillan).

Жан Амік (Jean Amic) відіграв ключову, навіть стратегічну роль у створенні Opium. На той час він був не просто парфумером, а керівником парфумерного департаменту компанії Roure Bertrand Dupont (сьогодні це гігант Givaudan). Саме Жан Амік разом з Івом Сен-Лораном формував концепцію «забороненого плоду». Він був тією сполучною ланкою, яка перетворила провокаційну ідею дизайнера на реальний аромат.

/*До речі, Ів Сен-Лоран був відомий своїм перфекціонізмом. І коли Opium готували до випуску, він відхилив десятки варіантів назви. Коли з`явилося слово «Опіум», маркетологи злякалися, що їх заарештують за пропаганду наркотиків. Але дизайнер сказав: «Якщо це не буде Опіум, це не буде нічого».*/

Піраміда Опіуму була кілометровою (як і в більшості парфумів того часу). Дизайн флакону і зовнішня упаковка були навіяні традиційними японськими інро - лакованими коробочками (самураї носили в них різні дрібнички, або... опіум). Хоча зв`язок зі Сходом на той час не був новим. Але назва, яку обрав Ів Сен-Лоран, Opium , посилаючись на цей наркотик зі Сходу, викликала скандал, особливо у Сполучених Штатах.

Тим не менш, успіх був вражаючим, і роздрібні торговці мали труднощі з поповненням запасів. За один рік продажі в Європі досягли 30 мільйонів доларів. Кілька десятиліть потому його успіх залишається незмінним, і Opium ніколи не залишає десятку найпопулярніших парфумів у Франції. Це єдині парфуми, поряд із Chanel No. 5, які можуть похвалитися таким тріумфом. Багато організацій звинувачували бренд у “неделікатному” використанні назви, пов`язаної з наркотиками, а частина реклами часом навіть заборонялася відповідними регуляторами. Проте, як бачимо, назва збереглася до наших часів.

Ів Сен-Лоран хотів створити аромат, який би втілював «вогняні квіти» та естетику Сходу, і я тут погоджуюся на триста процентів, що йому це вдалося. Хоч старої формули я скоріше за все не "скуштую", проте придбавши на Кремчику два відливанти (я не знаю, як раніше жила без цього сайту), маю можливість доторкнутися до тих часів - розкутості і надлишковості, коли миті зухвалих ідей "зараз або ніколи" подарували світу неймовірні надбання, що стали класикою. А наскільки тісно ви знайомі з Opium? Пишіть, мені буде дуже цікаво.

Я сподіваюся, друзі, що вам було цікаво і пізнавально, і що я трішки відволікла вас від наших днів, наповнених тривогами. Цвітіть і пахніть, обіймаю з вашого дозволу.

P.S. Інші мої статті ви можете знайти у моєму профілі, в розділі "Блоги". Буду вдячна за вподобайки. Всім мирного неба 🙏


Поделиться Telegram Viber twitter email

Комментарии к статье Opium: Легенда_ дозволена законом

Аватарка користувача Nastunia
24.01.2026 ⏰ 17:00

Цікаві факти про Opium, настільки багата та насичена історія створення. Дійсно раніше вкладали душу й тіло в свій продукт-детіще, зараз такого вже нема(( Дякую за статтю і успіхів вам💕

кількість респектів: 5
Аватарка користувача katafeika
24.01.2026 ⏰ 18:53

@Nastunia я думаю, що просто зараз перенасичення ринку парфумерією і тому часто аромати стають безликими, особливо коли намагаються повторювати одне одного. Але багато і перлинок!

кількість респектів: 4
Аватарка користувача CBRCleopatra
24.01.2026 ⏰ 23:54

Особлива подяка за малюнки з музею, вражає той факт, що вибухово спрацьовують саме ті релізи, де є синергія концепції, формули і флакону ( плюс видовищної реклами). До речі, на той час було багато конкурентів у напрямку спецієвих, східних ароматів. Але формула виявилася дійсно розкішною. Я познайомилася з ароматом, коли він святкував свій перший десяток, і, чесно кажучи, сьогодні я вже, мабуть, не змогла б витримати його вибухової енергії. Попри всю недоречність цього подарованого мені аромату ( не до театрів тоді було і красивого життя), він прикрасив моє буття і став одним з небагатьох топових у моєму списку. Життя переформульованого Опіуму продовжилося цікавими фланкерами, які намагалися допасувати аромат до потреб нової аудиторії ( але часи театралізованих, артхаузних важковиків вже минали). Було б дуже прикро, якби пан Лоран поступився і замість легенди народився якийсь невиразний і неуспішний аромат. Хоча, якщо за будь-яку справу беруться справжні майстри, можна очікувати дива. А коли майстри ще і конкурують, народжуються легенди...

кількість респектів: 9
Аватарка користувача katafeika
25.01.2026 ⏰ 00:10

@CBRCleopatra я можу лише собі уявити ту розкіш у флаконі, яку ви маєте! Адже, як правило, переформулювання рідко йде на користь парфуму в плані звучання. Дякую за відгук!

кількість респектів: 3
Аватарка користувача Asedo
25.01.2026 ⏰ 19:57

Хоч Opium - не мій аромат, але я щиро захоплююся шедеврами: тим, що створене не просто з високим професіоналізмом, а із задумом і ідеєю, з інтуїцією та ризиком, з упевненістю у власному баченні.

кількість респектів: 3
Аватарка користувача juljchik
26.01.2026 ⏰ 20:26

Дякую Вам за статтю і увагу до цих парфумів🌹

Згадую своє знайомство з ним в дитинстві: на базі відпочинку попередні відпочиваючі нашого будиночку залишили пустий флакон з-під туалетної води - ех, як він гарно пахнув для мене!)) Це були часи, коли подібні парфуми були дуже дорогі і рідко зустрічалися на мій нюх. Вже потім я вирішила спробувати парфумовану воду, але навіть намазом не змогла витримати її насиченості, і це сучасна версія! От хто-хто, а YSL вміють робити стійкі (навіть на моїй холодній шкірі!) парфуми, порівнюю з тими ж Лібр і його фланкерами. Треба ще затестувати edt, а поки вдовольняюся гарною польською "полегшеною" версією. Але однозначно, класичний Опіум - це легенда!

кількість респектів: 2
Аватарка користувача katafeika
27.01.2026 ⏰ 09:20

@Asedo, погоджуюсь! Це теж не мій аромат (ну і подібні йому). Хоча він доволі приємний як на свій вік, затишний , чимось мені зі Слоником Кензо перегукується. Люблю, коли у парфумів є історія, що зараз рідкість. Дякую за відгук ❤️

кількість респектів: 1
Аватарка користувача katafeika
27.01.2026 ⏰ 09:48

@juljchik дякую, що поділилися спогадами. Я виросла в селі, парфуми саме в нашій родині були рідкістю, пам`ятаю що коли приходили в гості куми, що жили зажиточно, так скажімо, і коли мене малу обіймали то чимось пахли незвичним. Але не згадаю сам аромат. Це були 90-ті. От би повернутися на хвилину в минуле і спитати що то))). Зате гарно пам`ятаю сестрині Intim a дезік Cobra, але то вже пізніше трохи було. І свій дезік Ох з якимось синтетичним ароматом, але тоді мені це було вау. (Може хто пам`ятає такий 🤣)

кількість респектів: 2
Аватарка користувача clarie
27.01.2026 ⏰ 19:29

Дякуємо за таку гарну і цікаву статтю 🌹 Опіум - безумовний шедевр, але не всім піддається або неодразу. Або ти його, або він тебе)). Безкомпромісний. Спочатку трапилось, що він мене))). В 90х отримала в подарунок і прийшлось продати (тепер шкодую, мала б зараз вінтажний шедевр), а купила замість нього Пуазон Діора - теж не кульбабки 😁, але Яд, як недивно, гарно ліг тоді на рецептори (потім ще купила згадану Вами Кобру в ПВ і парфумованому дезику і навіть польську підробку мала - збирала все схоже)).

Люблю повертатись через деякий час до ароматів, з якими у мене не складались відносини, у надії зрозуміти і відчути аромат по-іншому. В 2018 перепробувала сучасну ПВ Опіум у помірному літньому теплі і тільки на блотері, який кинула в шкіряну сумку і потім вже не змогла відірвати від неї ніс)) Стала поціновувачем Опіуму і його ліміток🥰і пробую схожі за напрямком при нагоді теж (повторилась історія з Пуазоном)). Для мене секрет Опіуму відкрився тільки через роки при вдалій для нього і мене температурі, і коли я і мої рецептори "доросли" до нього (шкода, що не раніше). Час від часу з надією тестую ще і інші шедеври, з якими дружба не склалась - деякі полюбила, а до деяких я все ще не доросла)).

ПС: дезики Och були мабуть у більшості). У мене був у білому флаконі з чорною картинкою схожою чи то на замковий отвір, чи на силует жінки в платті. Хоча мені завжди здавалось, що це перевернутий догори дригом знак оклику з Coty ExclamationCoty Exclamation Можливо і сам аромат дезику був підробкою під нього чи ні?..

кількість респектів: 5
Аватарка користувача katafeika
27.01.2026 ⏰ 20:37

@clarie дякую, що поділилися своїми думками. Мені штучний інтелект підказав що білий Ох був близький до Estee Lauder — Pleasure. Я не знаю на жаль як він пахне.

Цікаво до речі скільки коштував Опіум в часи , коли ви його продавали, може пам`ятаєте з чимось еквівалент?

Я питала в ші про ціни Опіуму в часи випуску, написав що близько $35 (за концентрацію парфум 7, 5 мл) у 1978 році — це еквівалент приблизно $160-$170 у сьогоднішніх цінах. Тобто задоволення було не з дешевих звісно. Та й зараз теж.

кількість респектів: 2
Присоединится к каналу новостей kremchik.ua, чтобы быть в курсе обновлений блоговTelegramTelegram Google NewsGoogle News

Новые комментарии к статьям

Tabacoтема article-image Комментарий к новости
Tabacoтема
Asedo 12.05.2026 22:49

Suzanna,

так-так, табачок-с )))

Цікаві піраміди і відгуки щодо Montabaco Ormonde Jayne і Opus XIV Royal Tobacco Amouage. Вони видаються полярними - Montabaco легкий, свіжий, а Opus XIV Royal Tobacco глибокий, щільний. Обидва однозначно варті уваги.

Tabacoтема article-image Комментарий к новости
Tabacoтема
Suzanna 12.05.2026 22:10

Табачок) тут, окрім згаданих вище ароматів, не можу не відзначити Amouage Opus XIV Royal TobaccoAmouage Opus XIV Royal Tobacco - тютюн, обіграний смолами та легеньким натяком на лакрицю, млію від нього

Останні роки також спостерігаю що тютюн (і не тільки, шкіру і смоли також) почали поєднувати з легкими компонентами - цитруси, квіти, альдегіди і т.д., що в результаті дає легкий аромат але із потрібною нотою

Прикладом для мене є Ormonde Jayne 4 MontabacoOrmonde Jayne 4 Montabaco - тютюн відчутний, але аромат повітряний, напівпрозорий, абсолютно політкоректний

Така собі альтернативна важка артилерія, і тютюн відчути, і рецептори не перевантажити коли в парфумі зранку до пізнього вечора

Old Money: олійна еліта article-image Комментарий к новости
Old Money: олійна еліта
Suzanna 12.05.2026 21:26

OkTim, я настільки довго вагалась з цим питанням ☺️ що сходила на сайт Франчески, почитала переліки нот, і не знайшла серед спреїв згадок про масла

Також, як згадує clarie, я побачила повністю олійні версії, подумала що ймовірно ви маєте на увазі саме їх

Сайт Пріма Матерія, на жаль, не функціонує (або не відкривається з моїх ІР), тож тут не знаю, можливо вони виготовляли олійні версії

Я знайома із Шахрайкою та Тайгер Тайгер, але я не ідентифікую там масла

Водночас я не ідентифікую масла в тих парфумах, де вони прямо зазначені в пірамідах, тобто якщо виробник написав що там є масло, я хожу і тішусь що воно там є. Але я не виокремлюю "о, відчуваю масло троянди з Грасу і просто таїфську троянду, не масло"

От і міркую, якщо масло не вказано в піраміді, як його виокремити? Тренувати ніс моно оліями, щоб розпізнавати ноти саме олії? Бо і у відгуках нерідко пишуть на кшталт "відчуваю масло туберози", а от як їх відрізнити, масло туберози від просто туберози - намагаюсь зрозуміти для себе, не знаю з якого боку підійти

Old Money: олійна еліта article-image Комментарий к новости
Old Money: олійна еліта
clarie 12.05.2026 16:43

Дівчата 😊, у Франчески є лінійка парфумів у форматі олій і там справді немає спирту, а використовується "рослинний носій (plant-derived carrier), зокрема Isoamyl Laurate - це легка натуральна олія, яка швидко вбирається і не залишає жирного блиску." Теж не знала), тема автора і Ваші питання пробуджують цікавість😊

Повний актуальний список Sublime Oils (станом на 2025-2026 рр.):

  1. The Lover`s Tale
  2. Byzantine Amber
  3. Sex and the Sea
  4. Sex and the Sea Neroli
  5. Tyger Tyger
  6. Unspoken Musk
  7. The Code of Emotion
  8. The Dark Side
  9. Sticky Fingers
  10. Voluptuous Oud

Пріма Матерія - є спирт і нема олійних версій. Якщо я правильно зрозуміла автора по опису аромату вище, то тягучість звучання, а саме наявність смол і бальзамів в ароматі створює у неї відчуття наявності олій. Якщо помиляюсь, автор виправить :)

Old Money: олійна еліта article-image Комментарий к новости
Old Money: олійна еліта
YLola 12.05.2026 11:24

От тепер і в мене питання))) як це немає спирту в ароматах Пріма матерія та Франчески?

Облоко Тегов: ,
,
,
,
,
,